AnasayfaWordPress

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma,WordPress Site Kurma Resimli

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma,WordPress Site Kurma Resimli

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma rehberi ile fikirlerinizi hayata geçirmenin en kolay yolunu sizlere sunuyoruz. WordPress site kurma yöntemiyle bu süreci hızlandırabilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için WordPress site kurma resimli anlatım yapmaya karar verdik çünkü herkesin bir web sitesi olabilir.

Web siteleri; fikirleri düşünceleri yaymanın, projeleri hayata geçirmenin; ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanın en etkili yöntemidir. WordPress kurulumu için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymaz fikirlerinizi kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. WordPress site kurma 2019 fırsatlarıyla tanışın.

Not: WordPress site kurma bedava bir şekilde gerçekleştirebilir fakat sunucu ve alan adına para ödemek zorundasınız.

Yine de gözünüz korkmasın herhangi bir teknik bilgiye, kod bilgisine, ihtiyacınız olmayacak. Rehberin ardından site kurmak, bilgisayarı kapıp, açmak kadar kolay bir hale gelecek.

Bu harika rehber sayesinde siz de kendi sitelerinizi kurabilirsiniz.

WordPress Site Kurulumu İçin Neler Gereklidir?

WordPress site kurmak için herhangi bir bilgiye ihtiyacınız yok. WordPress site kurma nasıl yapılır? Sorusuna artık yanıt verebiliriz. WordPress site kurma süreciniz şu şekilde işleyecektir;

 • Sunucu ve Alan Adı Satın Alma
 • Sunucu, alan adı bağlantısı; wordpress alt yapısının kurulumu.
 • Site yapısı, tema bulma, tema satın alma, kategori ayarları tamamlanacak.
 • Artık son adıma geçiyoruz. Genel olarak tasarımı düzenleme, kategori yapısını tam olarak ayarlama ve kurulumun tamamlanması.

WordPress siteniz hazır hale geldi. WordPress kurma maliyeti genel olarak en düşük seviyede olsa da yapılandırmanıza gerek fiyat değişebilir. Emlak sitesi, e-ticaret sitesi, firma sitesi, berber sitesi, araç kiralama sitesi, online rezervasyon ya da içerik sitesi; genel yapıya göre maliyet değişebilir.

Maliyet ne kadar değişiyor olsa da bu rehber aracılığıyla kolay bir şekilde kurulum gerçekleştirebileceksiniz çünkü wordpress sisteminin açık uçlu yapısı sizlere her şeyi gerçekleştirme fırsatı sunacaktır.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordPress site kurma işine yeni başlayan her kişi bu iki farklı sistemi birbiriyle karıştırıyor. Oysa aradaki fark barizdir. Aklınızda daha net bir şekilde canlanması için wordpress sitesi kurma bedava yöntemi için wordpress.com tercih edebilirsiniz. WordPress.org ise size açık bir dünya sunacaktır.

Önemli: Sizlere bu rehber de sunduğumuz wordpress.org tarafından sunulan yazılım çünkü wordpress açık kaynak kodlu yazılımı tüm hayallerinizi gerçekleştire bilirsiniz. Biz sizlere hayallerinizi gerçekleştirme imkanı sunmak istiyoruz. Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma zamanı geldi.

Neden WordPress Tercih Etmeliyim?

WordPress site kurmak için gerekenler tamamen ücretsiz olarak sağlanır. Elbette bu tek tercih nedeniniz olmayabilir. Web sitesi kurmak için onlarca farklı yöntemler bulunsa da iyi bir web sitesi kurmanın en az maliyetli yolu Wordpress üzerinden geçiyor. Tüm görüşler de bu yönde; peki, neden wordpress tercih etmelisiniz;

 • Dünya üzerinde şu an aktif bir şekilde yayın hayatını sürdüren web sitelerinin %30’a yakınının wordpress kullandığını biliyor muydunuz? Üstelik çok yakından bildiğiniz birçok site de bu yüzdenin içinde. Her gün on binlercesi ise yeni kuruluyor.
 • Wordpress alt yapısı ile herhangi bir kodlama dili bilmeden, teknik bilgiye sahip olmadan dahi yalnızca tıklamalar ile profesyonel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ürün, hizmetlerinizi pazarlayabilir ya da içerik, rehber, emlak; kısaca kalınıza gelen her alanda faaliyet gösterebilirsiniz.
 • Peki, web dünyasında bilinen 10.000 sitenin 3.000’e yakının, Wordpress alt yapısını kullandığını biliyor muydunuz? Bunlar hangileri mi* BBC America, Bloomberg Professional, Mercedes Benz, Usain Bolt, Beyonce, Techcrunch ve daha nicesi WordPress alt yapısıyla inşa edildi.
 • Her gün genişleyen topluluk, sorunlara çözüm üretiyor. Normal de maliyetli olan işlemler, daha az maliyetlerle halledilebiliyor. Finansal olarak zorlanmadan mükemmel web siteleri inşa edebiliyorsunuz.

Herhangi bir yardıma ihtiyaç duyduğunuz zaman WordPress topluluğu 7 / 24 saat sizlere ücretli ya da ücretsiz olarak yardım edebilir.

Türkiye’de yer alan birçok içerik platformu, sözcü haber sitesi, film, dizi siteleri, bloglar da bu alt yapıyı kullanmaktadır. Gelecek de onların arasına katılabilirsiniz bu yüzden dikkatli bir şekilde okumaya devam edin.

WordPress Nedir?: Daha Temelden Almaya Ne Dersiniz? Bilgisayarınız işletim sistemleri yardımıyla sizlere kullanıcı arayüzü sunar. Ona istediğiniz yazılımları yükleyebilir, istediğiniz şekilde masaüstünüzü özelleştirebilirsiniz.

WordPress ise bir web sitesi oluşturmak için en basit, kullanışlı, gelişmiş işletim sistemedir. Bilgisayar kasanız; sunucu, alan adınız ise ekrandaki kimliğinizdir. Bu yüzden alan adı ve sunucuya ihtiyaç duyarsınız. WordPress sizin için gerisini halleder ve onu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

WordPress Site Yapımı Ücretli Midir?

WordPress açık kaynak koldu bir web yazılımı olarak tamamen ücretsizdir ancak 7 / 24 web dünyasında görünür olmak için bir bedel ödemek zorundasınız. Peki, neden bu bedeli ödemeliyim?

Yaptığınız işi daha profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsanız; orta, büyük çaplı bir projeye adım atıyorsanız bu bedeli ödemek zorundasınız fakat bu bedeli yalnızca siz ödemiyorsunuz bloglar, film siteleri, dizi siteleri, içerik siteleri, firmalar, e-ticaret siteleri yani kurulmuş tüm yapılar ödeme yapıyor.

WordPress ücretsiz ise neden ödeme yapıyorum?

Sunucu, alan adı için ödeme yapıyorsunuz. Bunu karşılayan firmalar; web sitenizi barındırmak adına belirli başlı maliyetlere yüzleşiyor; sizler de onlardan web üzerinde var olmak adına bir alan kiralıyorsunuz. Ne kadar ödeyeceğim?

 • Alan adı ve sunucu için yıllık olarak 121 TL ödeyeceksiniz. Bu tutarı 12 aya böldüğünüzde maliyet gözünüzde daha da küçülecek. Elbette toplu olarak kiralama da yapabilirsiniz. Beş yıllık ödemeyi ilk açılışta ödeyebilme hakkına sahipsiniz.

Bu tutarı www.maviyazar.com olarak ben de ödüyorum. İnternet dünyasında içerik sunan, hizmet sunan tüm firmalar ve kişiler de ödüyor.

 • Tema: Sadece kişisel yayın yapmak istiyorum. Bu yüzden temanın işimi az da olsa görüyor olması bana yeter diyorsanız. Maliyetsiz bir şekilde WordPress tarafından sunulan ücretsiz temaları tercih edebilirsiniz lakin profesyonel bir site oluşturmak istiyorum diyorsanız $20 – $50 tema için ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Tema ücreti tek seferlik bir maliyet, ömür boyu lisans hakkına sahip olacaksınız. Bu yüzden alacağınız tema uzun vade de bütçenizi zorlamayacak aksine rakiplerinizden ön planda olmanızı sağlayarak size kar getirecektir.

Şu an çıkarmış olduğumuz toplam ödeme tutarı: aylık 25.000 kullanıcıya kadar sizleri rahat bir şekilde götürür. Böyle bir ziyaretçi sayısına ulaştığınızda ise zaten gelir elde etmeye başlar; üstüne kar elde edersiniz. İsterseniz artık site kurulumuna geçelim.

WordPress Site Kurulumu

Hayallinizi gerçekleştirmek yolunda hızla ilerliyoruz. İlk adımı atıyorsunuz ve daha bu yolun başı sizleri bitmek bilmeyen bir macera bekliyor. Alanınızın en iyisi olabilirsiniz fakat bunun için öncelikle alan adı ve hostinge ihtiyacınız var.

Tüm pürüzleri yok edelim. Alan adı ne demek? Hosting Ne Demek? Kısa öz bir şekilde açıklama yapalım.

Hosting / Host: Sitenizin arka planı, ön yüzü kısaca tüm dosyalarınızı barındıran, 7 / 24 açık kalan Servarlar. Bu sayede ziyaretçileriniz her daim sizi görebilirler. Hatta fikirlerinizi anlatıyorsanız, sizi duyabilirler.

Alan adı: Tıpkı şu an ziyaret etmek olduğunuz www.maviyazar.com gibi bir alan adına sahip olacaksınız. Akılda kalıcı, net, marka olabilecek bir isim bulmaya çalışın. Sizinbuldugunuzad.com adına işlemlerin sonunda sahip olacaksınız.

Domain ve Hosting Nasıl Satın Alınır?

Dünya’da ve Türkiye’de birçok host ve alan adı firması bulunuyor. Bizler, detaylı bir araştırma yaparak siz değerli ziyaretçilerimiz için en iyi fiyat / performans veren firmayı araştırdık. Toplam da 300 TL’ye kusursuz bir başlangıç yapabilirsiniz.

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma
 • Linux Hosting sol taraf da yer alan bağlantıya tıklayın. Sizin için özel olarak düzenlenmiş dört farklı hosting paketi ile karşılaşacaksınız.
 • Super paketi başlangıç için gayet yeterli olacaktır. Sipariş butonununa basarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Super Linux Hosting Paketi; Sizlere aylık limitsiz trafik sunar. Bu da yaklaşık her ay kesintisiz hizmet demektir. Dilediğiniz kadar ziyareti kaldıracak kapasiteye denk geliyor. 3 GB depolama alanı ile on binlerce dosya barındırabilirsiniz. Kısaca uzun bir süre boyunca sizleri idare edecektir.

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma

Hızlı bir şekilde ivme gösterir; yükselemeye başlarsanız. Paketinizi bir üst pakete taşıyabilirsiniz. Böylesi sizin için daha hesaplı olacaktır.

 • Sipariş butonuna bastıktan sonra yeni bir sayfa yönlendirileceksiniz. Orada istediğiniz alan adını seçebilirsiniz.

www.maviyazar.com alan adını daha önce satın aldım. Size göstermek adına o boş kısmı maviyazarsitesi.com olarak doldurdum.

 • Siz ise kendialanadiniz, düşündüğünüzalandi.com şeklinde doldurun ve uygunluğunu kontrol et butonuna basın.

Bu alan adı uygun. Küçük bir ihtimal olsa da düşündüğünüz alan adı başkası tarafından alınmış olabilir. Alan adı belirlerken şunlara dikkat etmeyi unutmayın:

 • Türkçe karakterlerden kaçının. Web dili İngiliz alfabesini baz alır bu yüzden alan adınız ö,ç,ş,ğ,ı,ş gibi Türkçe karakterleri barındıramaz.
 • Daha etkili bir görünüm için her zaman .com uzantısını tercih edin.
 • Marka olabilecek, akıl da kalıcı alan adı belirlemeye özen gösterin.
 • Karmaşık, telaffuzu zor, rakamlardan oluşan alan adları kesinlikle tercih etmeyin.
 • İlerlemeye devam edebiliriz. Bu yüzden devam tuşuna basarak bir sonraki adıma geçelim.
Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma

Fakat öncesinde düşündüğünüz alan adının, satın alındığı senaryoya geçiş yapmaya ne dersiniz? Biz her ihtimali değerlendirmekle yükümlüyüz çünkü oldukça kusursuz bir rehber hazırlamaya çalışıyoruz.

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma

Hozzt.com kalitesi ile tanışmanız için mükemmel bir anlaşma yaptık. Daha hesaplı fiyatlardan; hayallerinize giden yolda ilk hostunuzu satın alın. Yönlendirme için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer sahip olmak istediğiniz alan adı satın alınmış durumdaysa, .net ya da .org uzantılarını tercih edebilirsiniz. Şayet bu akla yatkın gelmiyorsa başka bir alan adı üretmeyi deneyebilirsiniz.

Şayet kesinlikle o alan adına sahip olmak istiyorsanız; whois sorgulaması yaparak, alan adına sahip kişiyle iletişime geçebilir ve ondan alan adını satın alabilirsiniz lakin bu biraz maliyetli olabilir.

Son birkaç adım kaldı. Görselli takip ederek kayıt işlemlerini tamamlayabilir, ilk sunucunuzu satın alabilirsiniz.

Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma

WordPress Kurulumu

Alan adınızı belirlediniz, sunucunuzu satın aldınız. Hayallerinize bir adım daha yaklaştınız. Artık kurulum aşamasına geçebiliriz! WordPress kurulumunun ne kadar basit olduğunu öğrenmenin zamanı geldi.

 • Host firması tarafından sizlere sunulan Cpanel kısmına giriş yapın. En alt kısımda web uygulamaları sekmesini göreceksiniz. Buradan Wordpress seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfa da sizlere kısa bilgiler sunacaklar. Diğer olarak sağ kısımda yer alan “Bu uygulamayı kur” butonuna basarak yeni aşamaya geçiş yapabilirsiniz.

Lokasyon bölümünde alan adınızın adınız bulunduğu bir form alanı var; hemen altında ise dizin: bölümü yer alır. Burada dizin bölümünü boş bırakmak zorundasınız. Sizin en doğru karar olacaktır.

Hemen alt kısmında kurulacak olan versiyon bilgisi, yapılacak güncelemeler ile ilgili size sunulan opsiyonları göreceksiniz. Bu alanı geldiği gibi bırakabilirsiniz. Host firmanız sizin için en doğru seçimleri default hale getirmiştir.

En önemli kısıma gelmiş bulunuyoruz. Ayarlar! Bu bölüm tamamen sizin kendi opsiyonlarınıza göre şekillendireceğiniz bölümdür. Detayları bir şekilde sizlere açıklayalım.

Yönetici Adı: Default olarak “Admin” tanımı yapılır. Siz güvenlik için farklı bir yönetici adı seçebilirsiniz. Bu sizin yönetim paneline giriş yaparken kullanacağınız isim olacaktır.

Yönetim Şifresi: Güçlü bir şifre belirlemeye özen gösterin. Vereceğinizin emeğin boşa gitmesini hiç bir zaman istemezsiniz.

Yönetici E-Posta: Sürekli olarak kullandığınız bir mail adresini bu alana girin. Sitenizle ilgili tüm haberler, iletişim formu üzerinden gönderilen tüm bilgiler bu mail adresine gönderilecektir.

Site Title ve Slogan: Site title; sitenizin başlığı olacaktır. “Benim Sitem” Burayı dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. “Slogan” kısmında ise siteniz hakkında bilgi verebilir ya da ziyaretçileriniz için etkileyici bir mesaj bırakabilirsiniz. Daha sonra bu ayarları yönetim panelinde değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden korkmayın. Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma yazımızın sonuna geliyoruz.

Diğer alanları default olarak bırakabilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra “Kur” Butonuna basın. Kurulum oldukça kısa bir süre içinde tamamlanacaktır. Artık sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Bunun için alanadiniz.com/wp-admin üzerinden sitenize giriş yapın. Belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi girin. Tüm adımları doğru bir şekilde tamamladıysanız yönetim panelinin içindesiniz demektir.

Başardınız! İlk adımı belki de en kolay adımı; başarıyla tamamladınız. Siteniz artık 7 / 24 açık hale geldi. Özelleştirmeye başlamaya ne dersiniz? Tasarımınızı, yazılarınızı, içerik planınızı hazırlamaya başlasanız iyi edersiniz çünkü boş bir siteye hiç bir ziyaretçi girmeyecektir. Onu en özel, güzel şekilde donatın.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için bana yazmaktan çekinmeyin. Sizlere en detaylı şekilde yardımcı olacağımdan emin olabilirsiniz çünkü dijital devrimin yaşandığı bir dünya da yaşıyoruz ve dijital olarak var olmak en doğal hakkınız.

Şimdi harekete geçmenin tam zamanı. Buraya tıklayın, hesaplı fiyatlardan en kaliteli hosting firması ile tanışma fırsatını yakalayın. Tüm Detaylarıyla WordPress Site Kurma

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

Yıldızlı olan alanlar doldurulması zorunludur. *